FIFA-FOREVER
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.


Fotbalul mare se joaca online! Let`s play FIFA 11
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Mitea a semnat cu Dinamo!

In jos 
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin
Admin


Numarul mesajelor : 450
Data de inscriere : 21/06/2008

Mitea a semnat cu Dinamo! Empty
MesajSubiect: Mitea a semnat cu Dinamo!   Mitea a semnat cu Dinamo! EmptyLun Sept 01, 2008 5:43 am

(ProSport)
Marius Pitaru, Bogdan Savin
Pe zi ce trece, Cristi Borcea își vede visul cu ochii: naționala României strânsă în „Ștefan cel Mare”!
Nicolae Mitea este de ieri din nou „câine”, după ce în ultimii cinci ani a evoluat tot în roșu și alb, la Ajax Amsterdam. Așa cum ProSport v-a informat încă de sâmbătă, mijlocașul de 23 de ani i-a oferit un răspuns afirmativ lui Borcea: „Da, mă întorc acasă!”. Mitea a scăpat din infernul olandez, unde căzuse în dizgrația conducerii tehnice și se mai antrena cu „lăncierii“ doar pentru a împlini ultimul an de contract. Totuși, „Nicky” s-a întors liber de orice angajament și a semnat pentru patru ani. Jucătorul va avea un salariu de 250.000 de euro anual și a primit și 300.000 de euro la semnătură. Deși inițial dorea, cumulat, aproape un milion de euro pentru a reveni la Dinamo, Mitea și-a micșorat pretențiile financiare de teama gândului că ar putea sta încă un an pe tușă.

Poate intra cu Vasluiul

Ultima achiziție a „câinilor” poate juca pentru Dinamo chiar din etapa următoare, când bucureștenii vor avea o partidă dificilă în deplasare cu revelația sezonului, FC Vaslui. Deși nu intra în vederile lui Van Basten la Ajax, Mitea a efectuat pregătirea de vară integral la clubul din Amsterdam. Mijlocașul nu se află totuși în forma optimă, dar ar putea rezista câteva minute pe gazon la Vaslui, dacă va fi nevoie de el.

"Mi-am dat acceptul pentru acest transfer, altfel Mitea nu ar fi venit. Cu el pe teren, Dinamo va crește în viteză pe ambele benzi" - Mircea Rednic, antrenor Dinamo

"Mitea este rezolvat! Va semna pe patru ani cu noi" - Cristi Borcea, președinte executiv Dinamo

Va fi mijlocaș stânga

Odată cu transferul lui Mitea, Dinamo a acoperit un post oarecum problematic din echipă. Este de așteptat ca „Nicky” să fie noul mijlocaș stânga titular, după ce variantele încercate până acum de Rednic nu au dat satisfacție. Venezueleanul Campos și brazilianul Thiago încă mai trebuie să confirme, iar Adrian Cristea este doar o soluție de compromis. Mitea poate evolua și ca atacant. „Sper să-l recuperăm și pentru echipa națională”, a spus Borcea, încrezător în forțele jucătorului.

5 partide oficiale a disputat Mitea pentru Ajax în ultimii doi ani

Dinamo, singura soluție pentru Mitea

Mitea va îmbrăca din nou echipamentul "câinilor roșii"

Mitea a sosit ieri după-amiază în București, urmând ca din această săptămână să ajungă sub comanda lui Rednic.

Nicky, te-ai întors în „Ștefan cel Mare“. Cum te simți?

Sunt mândru că voi juca din nou la Dinamo. Am revenit acasă, acolo unde mă simt cel mai bine.

Au fost repatriați mai mulți jucători: Marius Niculae, Tamaș, acum tu. Se reface vechea echipă care a luat titlul?

În primul rând, este benefic pentru fotbalul românesc că ne-am întors. În privința mea, trebuie să spun că am nevoie să joc la Dinamo, dar cu siguranță și clubul are nevoie de mine.

Revenirea în Liga I e un pas înapoi?

Cu siguranță, nu! Totuși, recunosc că nu am avut posibilitatea să joc la altă echipă din Europa și am ales să vin în „Ștefan cel Mare”.

Crezi că Dinamo te poate ajuta să prinzi din nou naționala?

Sper! Fiecare jucător se gândește la echipa națională. Este o mândrie să joci pentru țara ta.

Ce știi despre olandezii de la NEC Nijmegen, viitorul vostru adversar în UEFA?

Știu că nu vom avea un meci ușor cu ei. Asta e sigur! Dacă antrenorul îmi va cere ajutorul, îi voi oferi câteva informații despre NEC, care este o echipă destul de incomodă.

Jean Vlădoiu a spionat-o pe NEC

Jean Vlădoiu și Ion Moldovan s-au întors ieri din Olanda, unde au asistat la meciul adversarei din UEFA, NEC Nijmegen, cu De Graafschap, scor 2-0. „Sunt foarte buni pe teren propriu. Al doilea gol l-au marcat în 10 oameni deci nu fac rabat de la efort. Totuși, fundașii centrali se mișcă greu“, a spus Vlădoiu. Cei doi au revenit în țară în același avion cu Mitea.
Sus In jos
https://fifa-forever.canadaboard.net
 
Mitea a semnat cu Dinamo!
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Gualberto Campos a semnat cu Dinamo
» Transferuri DINAMO
» Dinamo a mai dat o lovitura!
» Rednic loveste din nou: canta pentru Dinamo!
» Vezi cat de periculos este adversarul lui Dinamo, NEC Nijmegen!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
FIFA-FOREVER :: Aici aflii ce se intampla in fotbal! :: Liga 1 :: Dinamo-
Mergi direct la: