Varsta : 38
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 07/11/2008

Mutu nu-i de-ajuns Empty
MesajSubiect: Mutu nu-i de-ajuns   Mutu nu-i de-ajuns EmptyVin Noi 07, 2008 2:29 am

Mutu a marcat primul său gol pentru Fiorentina în Liga Campionilor, dar Bayern a scos pe finalul meciului o remiză perfectă pentru Steaua. Fiorentina avea mare nevoie de victorie în fața lui Bayern München, pentru a mai spera la locul doi, dar mai ales pentru a se pune la adăpost de Steaua în bătălia pentru Cupa UEFA. La capătul unui meci în care oaspeții au pus osul doar în ultimul sfert de oră, scorul a fost 1-1, ideal pentru Steaua, care astfel nu se poate socoti scoasă din lupta pentru locul trei, care duce în Cupa UEFA. Echipa lui Cesare Prandelli a dat mult timp impresia că își va atinge obiectivul, pentru că bavarezii au părut destul de relaxați în prima repriză și o bună parte din cea de-a doua.

Fiorentina a avut un singur om capabil să producă deranj în careul lui Rensing, acesta fiind Adrian Mutu, care a și marcat primul său gol pentru squadra viola în Liga Campionilor. A fost una dintre execuțiile care i-au adus în Toscana apelativul „Il Fenomeno”, voleu în vinclu, gol care probabil va aduce și reconcilierea definitivă cu tribunele. Mutu a muncit enorm, a fost pe dreapta, pe stânga, în centru, la mijloc, însă Gilardino nu l-a secondat pe măsură, ieșind la rampă o singură dată, la o lovitură de cap scoasă ca un mare portar de Rensing.

Bayern a egalat din ofsaid
Bayern reprezintă însă fotbalul german, unul periculos și când pare adormit, și Fiorentina a simțit asta în ultimele 20 de minute. Golul egalizator a venit dintr-o poziție de ofsaid la Borowski, dar finalul putea fi chiar un coșmar pentru italieni, Klose și Kroos ratând incredibil.
Fiorentina rămâne în duel cu Steaua pentru locul trei, iar Bayern e ca și calificată în optimi alături de Olympique Lyon, chiar dacă, matematic vorbind, Mutu și ai săi ar mai putea spera, în funcție de jocul rezultatelor din ultimele două etape, la o minune.