Admin

Numarul mesajelor : 450
Data de inscriere : 21/06/2008

Barca-Atletico 6-1 Empty
MesajSubiect: Barca-Atletico 6-1   Barca-Atletico 6-1 EmptyMar Oct 07, 2008 12:56 am

După victoria cu 6-1 din urmă cu două săptămâni, la Gijon cu Sporting, Barcelona și-a continuat meciurile de tenis din Primera Division cu un nou rezultat senzațional. Sâmbătă noapte, în etapa a șasea din campionatul spaniol, catalanii au învins tot cu 6-1 una dintre rivalele de moarte, Atletico Madrid.

Per total, meciul a fost unul nebun, dar startul a fost de-a dretul halucinant. În doar jumăte de oră de joc, cele două formații au marcat deja de nu mai puțin de șase ori. Gazdele de la Barcelona de cinci ori și Atletico o singură dată.

Soarta așa-zisului derby a fost practic decisă în primele opt minute, când băieții lui Pep Guardiola au marcat de trei ori, prin Rafa Marquez, Samuel Eto'o și Lionel Messi. Oaspeții au avut o tresărire de orgoliu prim reușita lui Maxi Rodriguez, dar a fost degeaba. Barca a duc scorul la 5-1, Eto'o reușind dubla și Eidur Gudjohnsen trecându-și și el numele pe lista marcatorilor în minutul 28. Apoi, apele aveau să se liniștească. Scorul final al disputei, 6-1 în favoarea gazdelor, a fost stabilit în minutul 73 de starul francez Thierry Henry.

După cum era de așteptat, finalul de meci a găsit cele două tabere cu moralul diametral opus. „Nu am nicio explicație. Nu înțeleg cum am putut primi trei goluri în opt minute”, a declarat la conferința de presă tehnicianul madrilenilor, Javier Aguirre, în timp ce Pep Guardiola nu și-a putut ascunde bucuria: „Este cel mai bun meci de când sunt eu la echipă”.